15-ASIS LANGINIŲ TAPYMO PLENERAS, ORGANIZUOJAMAS VISUOMENINĖS DRAUGIJOS „TYZENHAUZŲ PAVELDAS“

LANGINIŲ TAPYMO PLENERAS
2019-07-15 - 2019-07-20 00:00 Miesto erdvėse

„Lunginyčių miestas“, taip Rokiškį vadina rokiškėnai ir čia atvykę miesto svečiai. Ši „galerija po atviru dangumi“ veikia ištisus metus ir garsina Rokiškį viliodama čia atvykti net tolimų šalių turistus.

 

Tradicinės namų eksterjero puošybos atgaivinimo idėjos autorius ir plenero kuratorius – Jaunimo centro Dailės skyriaus vedėjas, dailininkas, Rokiškio dailininkų klubo RODA vadovas Arūnas Augutis. Jis 2003 metais kartu su savo mokiniais ištapė pirmąsias langines Ąžuolų gatvėje 2.

 

2005 m. šis sumanymas buvo sudėtas į Rokiškio kultūros centro etninį projektą (autorė Nida Lungienė) ir gavus finansavimą, pradėtas vykdyti. Plenerus finansavo Kultūros rėmimo fondas ( nuo 2014 m. Lietuvos kultūros taryba), Rokiškio rajono savivaldybė bei kiti rėmėjai. 2007 m. finansavo ES fondai. 2016 m. Finansuojant Lietuvos kultūros tarybai buvo išleistas tapytų langinių katalogas.

 

Jau keturiolikoje plenerų dalyvavo per 180 dalyvių iš Lietuvos (Vilniaus, Šiaulių, Šakių, Panevėžio, Zarasų, Ukmergės, Anykščių, Zarasų, Rokiškio) bei Latvijos ir Lenkijos. Kai kurie dailininkai ir medžio medžio meistrai dalyvauja ne po vieną kartą. Kasmet plenere dalyvauja patys rokiškėnai – Rokiškio dailininkų klubo RODA dailininkai. Aktyviausi – Arūnas Augutis, Sigutė Klemkaitė, Sigitas Daščioras, Žilvinas Vaičiūnas. Arūnas Uogintas iš Šiaulių atvyksta 12 metus, o kraštietis Arvydas Bagdonas iš Vilniaus bei dusetiškis Eugenijus Raugas – 4 metus.

 

2015 m. langinių tapymo pleneras vyko Obelių mieste (Rokiškio raj.), o plenerą Rokiškyje organizavo visuomeninė organizacija „Tyzenhauzų paveldas“. Projektą finansavo vietos verslininkai. Šio plenero metu buvo ištapytos Rokiškio krašto muziejaus administracijos pastato esančio Rokiškio dvaro rūmų teritorijoje langinės.

 

Norėdama tęsti šią jau nuo 2003 m. Rokiškio mieste vykstančia kultūrinę tradiciją visuomeninė organizacija „Tyzenhauzų paveldas“ jau 5 metus organizuoja „Rokiškio langinių tapymo plenerus“, į kuriuos įsitraukė ir mūsų kaimynai iš Latvijos Respublikos.

 

Šios ilgametės langinių tapymo tradicijos padeda formuoti miesto bendruomenę, stipriną jos identitetą ir skatina meninę saviraišką. To pasėkoje rokiškėnai jau tyliai pasvajoja atsidurti rekordų knygoje, kaip miestas, kuris turi daugiausia tapytų langinių gal būt ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje.

 

Rokiškio miesto bendruomenei yra labai svarbu išsaugoti langinių tapymo tradiciją, šia unikalią vizualiai patiriamą jungtį, kokia ir yra gyva langinių gatvės galerija.

 

LANGINIŲ TAPYMO PLENERAS

 

Rokiškio krašto muziejaus administracijos pastatas papuoštas langinėmis | Organizatorių nuotr.

 

 

LANGINIŲ TAPYMO PLENERAS

 

Pirmojo langinių plenero dalyviai, 2005 m. | Organizatorių nuotr.

 

 

LANGINIŲ TAPYMO PLENERAS

 

Langinių plenero dalyviai, 2015 m. | Organizatorių nuotr.

 

 

LANGINIŲ TAPYMO PLENERAS

 

Langinių plenero dalyviai, 2017 m. | Organizatorių nuotr.

 

 

LANGINIŲ TAPYMO PLENERAS

 

Langinių plenero pristatymas, 2018 m. | Organizatorių nuotr.