Priklausomybė nuo rūkymo: kokie pavojai slepiasi?

Priklausomybė nuo rūkymo dažnai atsiranda dar ankstyvoje paauglystėje. Norėjimas pritapti prie draugų ar jų aplinkos skatina šio žalingo įpročio atsiradimą, kurio pavojai prasideda su pirmu nikotino įkvėpimu. Cigaretėse ar kituose tabako gaminiuose randamas nikotinas kelia didelį potraukį, todėl mesti rūkyti tampa sudėtinga. Kaip ir kitų priklausomybių atveju, taip ir priklausomybė nuo rūkymo turi savo abstinencijos simptomus, kurie praeina vėl gavus reikiamą nikotino kiekį. Tačiau skirtingai nei kitos priklausomybės, kurios dažnai atsiranda dėl sunkių išgyvenimų, rūkymas tampa labiau įpročiu.

Kokie pavojai slepiasi už priklausomybės nuo rūkymo?

Jau seniai yra žinoma, jog kartu su nikotinu įkvepiama derva bei kitos medžiagos labai kenkia mūsų organizmui. Jos nusėda mūsų plaučiuose ir lėtai alina organizmą. Taip vystosi įvairios širdies, plaučių ligos. Ir nors šie pavojai visiems gerai žinomi, priklausomybė nuo rūkymo vis tiek taip lengvai nedingsta. Nikotinas yra tai, kas skatina žmones toliau rūkyti, nepaisant visų rizikų. Jis tiesiog aktyvuoja smegenyse esantį malonumo jausmo centrą, todėl žmogus gavęs reikiamą dozę nikotino jaučiasi geriau. 

Priklausomybė nuo nikotino nėra kenksminga tik mūsų sveikatai, bet ir aplinkinių. Kvėpuojant iškvėptais tabako dūmais aplinkiniai žmonės taip pat gauna nedidelę kenksmingų medžiagų dalį. O su tuo gali ateiti ir jau bandymai rūkyti, kurie nenorimai pririša prie tabako gaminių. 

Psichologinė ir fizinė priklausomybė

Rūkymas yra ne tik fizinė priklausomybė, bet ir psichologinė. Šios dvi dalys susipina tarpusavyje ir papildo viena kitą. Fizinė priklausomybė nuo rūkymo pasireiškia abstinenciniais simptomais nerūkant. Tą geriausiai galima pastebėti, kai yra bandoma mesti rūkyti. Abstinencijos simptomai tuomet gali pasireikšti jau per 12 valandų ir tęstis net kelias savaites. Tačiau praėjus šiam laikotarpiui, dauguma žmonių nebejaučia fizinio potraukio rūkyti. 

Priklausomybė nuo rūkymo iš psichologinės pusė yra labiau įprotis. Tai rūkymas esant tam tikrose situacijose – kažko laukiant, pavalgius, esant vakarėlyje, vartojant alkoholį ir panašiai. Kaip ir kiekvieno įpročio, taip ir šio atsisakyti yra sudėtinga. Kartais net nevalingai galima pajusti,kad tam tikrose situacijose yra griebiamasi cigaretės. Netgi buvimas aplinkoje, kurioje yra daug rūkoma, gali sužadinti poreikį nikotinui.