XX-asis Tarptautinis vargonų muzikos festivalis. Išsaugojęs tradicijas ir išskirtinai naujas

Tarptautinis vargonų muzikos fetivalis 2019

Per du dešimtmečius festivalis yra tapęs svariu Rokiškio miesto kultūriniu reiškiniu, reprezentuojančiu miesto istoriją ir dabartį, o festivalio koncertai turi išsiugdę savąjį klausytoją bei kasmet pildosi naujais. Festivalis sulaukia gausaus vargonų bei klasikinės muzikos atlikėjų dėmesio, norinčių pristatyti savo muzikines programas, jo svarbą liudija partneriai: Nacionalinė vargonininkų asociacija, Lietuvos ir teatro muzikos akademija, Čekijos respublikos ambasada.
Festivalio pasisekimą taip pat lemia bendradarbiavimas su Šv. Apaštalo evangelisto Mato bažnyčios bendruomenė ir dekanu Eimantu Noviku.
Trečius metus festivalį sėkmingai organizuoja Rokiškio kultūros centras. Nuo rugpjūčio 15 iki spalio 6 dienos vykstančio festivalio metu muzikos gurmanų laukia net trylika koncertų. Visi jie skambės Rokiškio Šv. Apaštalo evangelisto Mato bažnyčioje, rugpjūčio 17 dienos koncertas Rokiškio krašto muziejuje.
Festivalyje kasmet išgirstame išskirtinius balsus, chorus, įvairius instrumentus dermėje su bažnyčios vargonais. Šie metai ypatingai reikšmingi ir vertingi savo programa bei atlikėjais.
Festivalio atidarymo koncerte:
Monika Streitova (fleita, Čekija, Portugalija) viena produktyviausių Čekijos fleitos atlikėjų. Jos repertuare yra daugiau nei du šimtai pasaulinių premjerų. Dirba su BBC, ORF2 Viena, RTP Portugalijoje ir BRB Berlyne, Čekijos ir Slovakijos televizijose ir radijuje.
Monika Streitova yra įrašiusi 6 solo kompaktines plokšteles ir 12 kompaktinių diskų su įvairiais ansambliais.
Marekas Vrabelis yra vienas iš geriausių vidurinės kartos Slovakijos vargonininkų menininkų.
Jis turi daugybės nacionalinių ir konkursų laureatas. Marekas yra surengęs daugiau nei 120 rečitalių Slovakijoje ir užsienyje, taip pat 50 koncertinių turų po 14 Europos šalių, įrašęs 4 kompaktinius diskus, įskaitant jo paties kūrinius vargonams bei improvizacijas.
Įvairūs kompozitoriai jam yra paskyrę savo kūrinius. Marek nuolat vykdo įrašus Slovakijos radijuje, televizijoje, Čekijos televizijoje, Austrijoje. Yra aktyvus publicistas. Nuo 1997 m. dėsto vargonų grojimą Bratislavos bažnyčios konservatorijoje, kur, nuo 2000 m. jis yra bažnytinės ir vargonų muzikos vadovas. Taip pat jis dirba Bratislavos scenos menų akademijoje, yra tarptautinių vargonų konkursų komisijų narys, o jo paruošti studentai yra gavę daugybę tarptautinių apdovanojimų.

Festivalio viešnia – Kristina Kuzminskaitė (vargonai, Vokietija) jaučianti sentimentus Rokiškiui, kuriame ją vargonavimo paslapčių Rokiškio kolegijoje išmokė šviesaus atminimo vargonų dėstytoja Vanda Gražienė, kartu atvykti į festivalį pasikvietė ypatingai reto balso, vienintelį Lietuvoje aukštu vyrišku balsu – sopraninu – dainuojantį solistą Viktorą Gerasimovą. Kristina Kuzminskaitė žavisi J. S. Bacho vargonine kūryba, kurią prieš koncertą pristatys per teologinę prizmę:
„Koncertas Rokiškyje man ypatingas, susijęs su nuostabiais prisiminimais. Šį koncertą skiriu savo pirmajai vargonų dėstytojai, šviesios atminties, Vandai Gražienei, kuri vargonavimo paslapčių mane mokė Rokiškio kolegijoje. Šį koncertą pradėsiu mokytojos mylimiausiu ir dažnai grotu kūriniu.
1986 – 1993 Radviliškio muzikos mokykla, Fortepijono klase pas mokytoja
M. Kniskienė. Jau tuo metu dalyvavau rajoniniuose fortepijono muzikos konkursuose.
1993-1996 Rokiškio kolegija. Šias studijas baigiau kaip bažnyčios vargonininkė, muzikos ir tikybos mokytoja. Vargonų dėstytoja V. Gražiene.
1996-2001 Klaipėdos Universitetas, menu fakultetas. Čia studijas baigiau kaip pianiste. Fortepijono dėstytoja buvo N. Blauberg, vargonų E. Pazauc.
2000 Viena semestrą studijavau Greifswalde universitete, bažnytinės muzikos institute vargonus ir fortepijoną pas Prof. M. Schneider ir Prof. J. Mode.
2001-2004 bažnytinės muzikos studijos Rottenburg-Stuttgart aukštojoje sakralinės muzikos mokykloje. Studijų metu dalyvavau neviename tarptautiniame vargonų muzikos konkurse. „Seme Concours international d’orgue de Lorraine“ užėmiau antrą vietą Suprieur pakopoje.
Nuo 2004 iki šios dienos koncertuoju Vokietijoje, Italijoje, Šveicarijoje. Esu ne viena autorinį koncertą atlikusi, kuriuose skambėjo mano kūrybos kūriniai. Vienas iš jų yra dainų ciklas R.M. Rilkes žodžiais Taip pat giesmes Tėvo Stanislovo, S. Neries, J. Marcinkevičiaus žodžiais.
Labai myliu Bachą. Esu beveik visą J.S. Bacho vargoninę kūrybą atlikusi. Bachas yra tas kompozitorius, kurio muzika mane ypatingai žavi. Aš ją esu ne kartą išanalizavusi per teologinę prizmę, todėl klausytojams galiu pristatyti kiekvieno kūrinio teologinę reikšmę“.

Pirmą kartą festivalyje – Lietuvos kamerinis orkestras (meno vadovas Sergey Krylov) su jau pažįstamais, eksperimentų ir netikėtumų ieškotojais muzikoje solistais Gunta Gelgote (sopranas) ir Giedriu Gelgotu (fleita). Programą veda Viktoras Gerulaitis.
Festivalyje premjerinis, Lietuvoje neskambėjęs kūrinys „Natiurmortas su Jūra“. Išgirsti savo kūrinio skambėjimo Rokiškyje atvyksta garsi kompozitorė Dalia Kairaitytė.
Festivalyje programą atliks Gediminas Kviklys – garsiausias Lietuvos vargonininkas, klavesinininkas, pedagogas. Surengė daugiau kaip 1000 solinių vargonų muzikos koncertų. Gastroliavo Vokietijoje, JAV, Šveicarijoje, Italijoje, Danijoje, Švedijoje, Čekijoje. Repertuarą sudaro įvairių epochų ir stilių muzika. Suredagavo lietuvių kompozitorių (Juozo Gruodžio, Vinco Bacevičiaus, Česlovo Sasnausko) kūrinių vargonams, aranžavo įvairių šalių kompozitorių kūrinių kameriniams ansambliams.
Laukiamas netikėtumų pilnas choras „Jauna muzika“, meno vadovas ir dirigentas Vaclovas Augustinas. Festivalyje išvysime berniukų ir jaunuolių chorą „Ąžuoliukas“, meno vadovas Vytautas Miškinis.

XX festivalio metu be koncertinės programos išskirtiniai, dėmesio verti įvykiai:
Edukacinė programa vaikams „Instrumentų karalius kviečia“, kurią ves Nacionalinės vargonininkų asociacijos vargonininkai.
Apie 40 proc. projekto lėšų bus skirta vargonų priežiūros darbams. Kruopščiai ir geranoriškai prisideda vargoninkas Justinas Šapola.
Atminimo lentelės ant namo, kuriame gyveno Rudolfas Lymanas, atidengimas.

Visi festivalio koncertai nemokami.

XX Vargonu festivalio programa